Papağan Eğitimi

Ülkemizdeki birçok papağan (özellikle büyük ırklar) ya anavatanlarından koparılıp ya da yurtdışında üretim çiftliklerinden getirilmektedir. Özellikle doğadan yakalanların bu süreçte yaşadıkları her zaman bünyelerinde travma olarak kalmaktadır. Evinize yeni gelmiş bir papağanın, hırlaması, kafesine yaklaştığınızda kendini oradan oraya atması çok normaldir. Ama bu durum papağana eğitim verilerek kesilmezse bu zavallılar her zaman tetikte olacak etrafındaki insanlara da potansiyel katil (avcı) olarak bakacaktır. Esarete mahkum edilmiş bu papağanlar artık sizinle yaşayacaksa, kendi sağlıkları ve refahları için, en kısa sürede eğitim ile insanla iletişim dillerinin kuvvetlendirilmesi, bu sayede kendi sürüsünden kopartılan bu kuşların insanla sosyalleşmeye başlayıp, insanlara güvenip, insanları sürünün bir parçası olarak algılayıp, birlikte uyum içerisinde yaşamaya uyum göstermeleri gerekmektedir.

Papağanlarınızla iletişim kurma konusunda zorlanmanız durumunda Simurg Kuş Yuvası Derneği ile iletişime geçtiğiniz zaman, bizler de papağanınızın karakterini ve davranışını analiz edip, onun eğitimine en uygun metodu bulup, eğitimleri veririz. Eğitimler esnasında farklı duygusal yapıya sahip olan papağanların sizin düzeninize ayak uydurması değil, onların ihtiyaçlarına göre sizin şekil almanızı sağlamayı amaçlıyoruz. Eğitimler konusunda nasıl ilerleyeceğimize, nasıl bir metot uygulayacağımıza papağanı tanıyarak karar veririz. Papağanı tanımadan önerilen metotlar, papağanın kendisi tarafından farklı algınanıp, hayvanın korkmasına hatta davranış bozukluğu geliştirmesine sebep olabilir.

Davranış problemlerinin öncelikle keşfi yolunu seçiyoruz. Bu sebepleri ele aldığımızda;

1- Kaçma (temas etmek istenildiğinde ısırma vb.)

2- Sevilen nesneyi elde etme (istediğini elde edene kadar aralıksız bağırma vb.)

3- Duysal uyaran elde etme (insanla çiftleşme isteği vb.)

4- Dikkat çekme (kendini yolma, ısırma vb.)

Doğru davranış kazandırma aşamalarında ise;

1- Edinim aşamasında, davranış problemini tespit ettikten sonra bu problem davranışın sağaltımı yoluna gidiyoruz.

2- Kalıcılık aşamasında, öğretilen davranışın sıklığını, süresini vb. arttırma yoluna gidiyoruz.

3- Genelleme aşamasında (farklı ortam, farklı insan, farklı materyal) olaya sizi dahil ediyoruz. Çünkü papağan iletişim kurma sürecinde bize alıştığı için aynı kazanımları, evine döndüğünde sizinle de gerçekleştirmesi amacıyla bu aşama en son ve en önemli aşamadır.

Papağanınızı bize emanet etmenizle başlayan bu süreçte, ihtiyaç duyduğunuz anlarda gerekli yönlendirmelerle her zaman sizin danışmanınız da olup, birlikteliğiniz boyunca papağanınızın en mutlu ve kaliteli hayatı sürdürmesini amaçlıyoruz. Bu süreç sonunda papağanınız hakkında bilmediğiniz birçok bilgiyi öğrenmiş olacaksınız. Örneğin, papağanınızın türüne uygun doğru beslenme, papağanınızın sevdiği/ sevmediği şeyler, papağanınıza nasıl yaklaşmanız gerektiği, papağanınızın çıkardığı seslerin anlamları gibi. Papağanınız ise size güvenmeyi, sizinle huzurlu bir şekilde yaşamayı öğrenecek. Tüm bunlar devam ederken papağanınızda uzman ve tecrübeli gözlerimize bir sağlık problemi takılırsa bunun tedavisi ile ilgili bilgilendirme de kuşlar konusunda uzman veteriner hekimlerimiz tarafından yapılacaktır. Sizlerle ve papağanlarınızla bir araya gelmenin en güzel yanı da bu. Eğitim ve sağlık, kontrolümüz altında olacak. Böylece yaşam alanı kaybı ve egzotik hayvan kaçakçılığı sebebiyle nesli küresel ölçekte tehlike altında olan bu zeki ve duygusal canlılara hak ettikleri saygıyı biraz olsun göstermiş olacağız. Umuyoruz bir gün papağan ticareti ülkemizde tamamen yasaklanır ve bu hayvanlar ait oldukları anavatanlarında sürüleriyle birlikte özgürce hayatlarına devam edebilir.