Simurg Kuş Yuvası olarak yaptığımız faaliyetlerden maddi bir çıkarımız bulunmamaktadır. Ama bir çok masrafımız ve giderimiz bulunmaktadır. Sabit olmamakla birlikte sürekli artan bir kuş nüfusu, bu masrafları ve giderleri de arttırmaktadır. Bu giderleri sıralamam gerekirse;

1-) Bizi asla yalnız bırakmayan belki de en büyük güç kaynağımız Tora Veteriner Kliniğinde bir çok vakaya ihtiyaç duyulan klinik müdahaleleri yapılmaktadır. Ya da hastalanmış kuşların tedavilerinde kullandığımız ilaçları sağlayan yine Tora Veteriner Kliniğidir. Bunların hepsinin maddi bir karşılığı olmaktadır.

2-) Himayemizdeki kuşların türe uygun beslenme ihtiyaçlarına uygun alışverişlerimiz bulunmaktadır. Beslenmeleri için çok büyük giderimiz oluşmaktadır.

3-) Hasta, yavru gibi özel duruma sahip ve bu coğrafyaya ait olmayan tropikal kuşların yüksek ısıya ihtiyaçları olmaktadır. Barındıkları hacimlerin ısısının gereken değerde, stabil tutulması ciddi bir giderdir.

4-) Kuşların yaşam alanlarının düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir. Temizleme işleminde kimyasal madde kullanmıyoruz. Doğal temizleme ürünleri de maliyeti yüksek ürünlerdir.

Durum böyle olunca ve altını çizerek belirtiyorum hiç bir kurum ve kuruluş ile anlaşmamız, protokolümüz olmadığı için tüm bunları kendimiz sağlamaya çalışıyoruz.

Simurg Kuş Yuvası kendi kendini döndürsün diye bir düşüncemiz olduğu için sizlerden gelecek bağışlar bizim için çok ama çok değerli. En azından aşağıdaki mamalardan yollayarak, mama masrafımızı hafifleterek ortağımız olabilirsiniz. Şimdiden çok teşekkkürler. 🙂

Un Kurdu Bağışı

Başta ebabiller, baştankaralar, serçeler, kızılgerdanlar, sığırcıklar gibi doğada yardıma muhtaç halde bulunan bir çok kuş türü böcekle beslenmektedir. Rehabilitasyon süreçlerinde bu kuşların mutlaka bunlarla belenmesi gerekmektedir. Un kurtlarını internetten kolaylıkla sipariş verebilirsiniz. Buraya tıklayabilirsiniz. https://www.gittigidiyor.com/arama/?k=un+kurdu

Kabuklu Yemişler

Büyük ırk papağanların günlük bir öğünlerinin mutlaka nut dediğimiz (tohum yemişlerden) oluşması gerekir. Bu kapsamda papağanlar için yararlı olan ceviz, badem, fındık, kabak çekirdeğigönderimi yapabilirsiniz. Fıstık ve ayçekirdeği kullanmıyoruz.

Ama çok önemli bir faktör var, tüm bu nutların çiğ ve tuzsuz olması gerekmektedir. Bir de tabii ki kabuklu olursa, ellerine alıp açmaya çalışarak beyinlerini meşgul eden, çalıştıran foraging aktivitelerine katkı sağlamış olursunuz.

Aspir ve Çetene Tohumu

Aspir
Çetene tohumu

Büyük ve küçük ırk, tüm papağan türlerinin tüketmesi gereken iki temel tohumdur. Bunlardan da gönderebilirsiniz.

Aspir tohumu satıcılar tarafından bile başka tohumlarla karıştırılmaktadır. Ama siz bilin görseli de onun için koydum. Minik ayçekirdeklerine benzeyen inci beyazı sert tohumlardır.

Kanarya Yemi

Özellikle küçük ırk papağanlar (sevda/cennet papağanı, muhabbet kuşu, sultan papağanı), kanaryalar ve doğadan gelen, böcekle beraber tohum da tüketen türler (ispinoz, serçe, saka, iskete gibi) için ana besin kaynağıdır.

Kanarya yeminin içerisinde bir çok tohum bulunmaktadır. Çimen, lahana, şalgam, turp, keten tohumu gibi.