Ülkemizde henüz resmi bir papağan üretim merkezi bulunmamaktadır. Dolayısıyla bir çok papağan (özellikle büyük ırklar) maalesef kaçak yollarla ya anavatanlarından koparılıp ya da yurt dışında üretim çiftliklerinden getirilmektedir. Bu süreçte yaşadıkları her zaman bünyelerinde travma olarak kalmaktadır. Evinize yeni gelmiş bir papağanın, hırlaması, kafesine yaklaştığınızda kendini oradan oraya atması çok normaldir. Ama bu durum papağana eğitim verilerek kesilmezse zavallıcık her zaman tetikte olacak etrafındaki insanlara da potansiyel katil (avcı) olarak bakacaktır. Ürkek bu papağan artık sizinle yaşayacaksa, kendi sağlığı ve refahı için, en kısa sürede eğitilmesi, bu sayede insanlara güvenip, insanları sürünün bir parçası olarak algılayıp, birlikte uyum içerisinde yaşamayı anlaması gerekmektedir.

Papağanlarınızın eğitimi konusunda zorlanmanız durumunda Simurg Kuş Yuvası ile iletişime geçtiğiniz zaman, bizler de papağanınızın karakterini ve davranışını analiz edip, onun eğitimine en uygun metodu bulup, eğitimleri veririz. Eğitimler konusunda nasıl ilerleyeceğimize, nasıl bir metot uygulayacağımıza papağanı tanıyarak karar veririz. Papağanı tanımadan önerilen metotlar, papağanın kendisi tarafından farklı algınanıp, hayvanın korkmasına hatta davranış bozukluğu geliştirmesine sebep olabilir.

Papağanınızı bize emanet ettiğinizde başlayan süreçte, gerekli yönlendirmelerle papağanınızın bir nevi yaşam koçu da olup, sizi bilgilendirip bundan sonra papağanınızla nasıl daha sağlıklı bir yaşam kurabileceğiniz başta olmak üzere, bir çok konuda bilgi edinmiş olursunuz. Papağanınız hakkında bilmediğiniz bir çok bilgiyi öğrenmiş olabilirsiniz. Mesela papağanınızın sevdiği/ sevmediği şeyler, papağanınıza nasıl yaklaşmanız gerektiği gibi. Bu sayede nesli dünya çapında tehlike altında olan bu değerli canlılara hakettikleri değeri vermiş olacağız. Tüm bunlar devam ederken papağanınızda uzman ve tecrübeli gözlerimize bir sağlık problemi takılırsa bunun tedavisi ile ilgili bilgilendirme de yapılacaktır. Sizlerle ve papağanlarınızla bir araya gelmenin en güzel yanı da bana kalırsa bu. Eğitim ve sağlık, kontrolümüz altında olacak. 🙂